09120383771 :شماره تماس

EN
FA

ما را دنبال کنید:

جراحی ترمیمی

f

جراحی پلاستیک "Plastic Surgery" یکی از شاخه های مهم پزشکی و جراحی به شمار می رود، از این جهت که در زمینه درمانی و رفع مشکلات کارکردی اندامهای مختلف بدن نقش بسیار مهمی دارد. جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی؛ هرگونه عمل جراحی در کلیه سطوح بدن از لایه های زیرین مانند بافت های استخوانی، تا لایه های پوست را شامل می شود.

جراحی پلاستیک ترمیمی از جراحی زیبایی جدا نیست؛ به همین دلیل حین آموزش جراحان پلاستیک به هر دو بخش جراحی زیبایی و جراحی ترمیمی توجه می شود. یک جراح پلاستیک خوب و متبحر باید اصول زیبایی اندام ها را بداند و به کار بگیرد تا نتیجه عمل جراحی برای بیمار، موفقیت آمیز و خوشایند باشد.

در بعضی موارد مشکلی در شکل یا عملکرد اعضای بدن در زمان تولد وجود دارد که یک اختلال مادرزادی است، گاهی هم پس از تولد و در سنین متفاوت و به دلایل متعددی، اختلالی اکتسابی در اندام ها بروز می کند، همچنین گاهی در اثر یک حادثه، اعضای بدن افراد دچار نقص در شکل یا عملکرد می شود. جراح پلاستیک با عمل جراحی ترمیمی "Reconstructive Surgery" و در کنار آن عمل جراحی زیبایی (Cosmetic Surgery)، برای بازگرداندن توانایی عملکردی عضو مورد نظر و همچنین برطرف کردن بدشکلی آن، اقدام به بازسازی بدن فرد می کند. در بعضی موارد عمل های میکرو جراحی (Microsurgery) و استفاده از لیزر و … در کنار جراحی پلاستیک به نتیجه بهتر عمل ترمیمی کمک می کنند.

عمل جراحی ترمیمی کاربردهای زیادی دارد؛ از جمله عمل های جراحی پلاستیک ترمیمی و درمانی می توان به جراحی بازسازی سینه یا عمل کاشت پروتز سینه، کاهش حجم پستان، برداشتن بخش های دچار شده به سرطان پوست، جداسازی انگشتان چسبیده، و جراحی انواع تومورها و … اشاره کرد.

عمل جای زخم (اسکار)

یکی از عمل های جراحی ترمیمی و زیبایی عمل اسکار (Scar) یا ترمیم جای زخم روی صورت، تنه و اندام های بدن است. از بین بردن جای زخم های حاصل از جراحی ها، بدخیمی ها، بخیه ها، بریدگی هایی که به شکل بدی جوش خورده اند، جای جوش و … توسط جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی قابل انجام است.

جای سوختگی 

مردم، هر ساله در سراسر جهان، با پیشامد حوادث گوناگون دچار انواع سوختگی ها می شوند. از یک سوختگی کوچک روی دست که با برخورد به ظرف داغ ایجاد شده است تا سوختگی های بزرگ و شدید ناشی از آتش سوزی و انفجار. اصلاح بدشکلی های صورت و اندام ها که ناشی از سوختگی می باشند، با جراحی ترمیمی سوختگی و توسط جراح پلاستیک انجام می شود. سوختگی نه تنها بر روی پوست بلکه در لایه های زیرین هم اثرات عمیقی می گذارد. گاهی بر اثر سوختگی یک عضو از بدن کارایی خود را از دست می دهد که پزشک متخصص جراحی پلاستیک با ترمیم و اصلاح بافت ها (Contractures) و گاهی همراه با عمل لیفت صورت و دیگر قسمت ها، از جمله بافت های استخوانی، عضلانی، غضروف ها، تاندون ها، عصب ها و … عملکرد اندام مورد نظر را بهبود میبخشد و دفرمه شدن و بدشکلی (Deformity) آن را اصلاح می کند.

زخم بستر

از جمله مشکلاتی که افراد دارای ناتوانی های حرکتی به آن دچار می شوند، ایجاد زخم بستر (BedSore) یا زخم فشاری (Pressure Sore) در قسمت هایی از بدن است که برای مدتی طولانی بی حرکت بوده و فشار وزن بدن را تحمل کرده است. زخم بستر به سرعت و در زمان کوتاهی ایجاد می شود ولی درمان آن بسیار زمانبر و سخت است. جراح پلاستیک از فلپ های عضلانی-پوستی جهت پوشاندن و درمان زخم های بستر استفاده می کند.

لب شکری یا شکاف کام

یکی از نقص های مادرزادی که در نوزادان دیده می شود، شکاف کام (Cleft Palate) و شکاف لب (Cleft Lip) می باشد که اصطلاحا به آن لب شکری می گویند. این اختلال هم از جهت عملکردی برای کودک مشکل ایجاد می کند و هم از جهت ظاهری، زیبایی او را تحت تاثیر قرار می دهد و در مواردی بینی و تنفس کودک نیز دچار مشکل می شود. خوشبختانه امروزه جراحی ترمیمی شکاف کام و لب برای نوزادان انجام می شود و در یک یا چند نوبت جراحی زیبایی صورت، بازسازی لب و دهان و در صورت لزوم جراحی بینی این مشکل کاملا اصلاح می شود.

جراحی تروما

وقتی در حادثه ای افراد دچار جراحات و زخم های عمیق و صدمات سخت می شوند، جراحان متخصص برای نجات عضوی از بدن و یا حتی نجات جان آنها، دست به عمل های جراحی بسیار سختی می زنند. جراحی تروما (Trauma Surgery) به دنبال حوادث برای پیوند عضو قطع شده، ترمیم شریان ها، اصلاح نقص های ایجاد شده بافتی و ... انجام می شود. جراح پلاستیک بعد از تروما به ترمیم آسیب های ایجاد شده در اثر سوانح می پردازد و با جراحی های متعدد، اعضای بدن (دست، پا، صورت و ...) و بافت های استخوانی، عضلانی- پوستی و ... را با پیوند و ترمیم تا حد ممکن به شکل اولیه آنها برمیگرداند.

 

اگر به دنبال راهی برای از بین بردن نقصی در بدن خود هستید، می توانید از جراحی ترمیمی یا عمل زیبایی کمک بگیرید. در این زمینه برای مشورت با دکتر روح اله بخشی؛ فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، با ما تماس بگیرید.

s