09120383771 :شماره تماس

EN
FA

ما را دنبال کنید:

قبل و بعد از عمل جراحی شکم و پهلو (ابدومینوپلاستی)

f

در مقاله "باید ها و نباید های انواع جراحی ابدومینوپلاستی" به نکاتی پرداختیم که باید قبل از تصمیم گیری نهایی برای انجام عمل شکم و پهلو، به آنها توجه کنید. اما در اینجا می خواهیم درباره مواردی صحبت کنیم که بعد از تصمیم به انجام جراحی ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) ، باید آنها را انجام دهید تا بهترین و راحت ترین شرایط عمل و بعد از عمل را تجربه کنید. افراد بسیاری پیش از شما این عمل زیبایی یا عمل های زیبایی دیگری از جمله عمل سینه را انجام داده اند و تجربه هایشان را در اختیار دیگران گذاشته اند که آگاهی از آنها باعث می شود، اتفاقات دوران بعد از عمل، برای شما دور از انتظار نباشد.
همچنین دکتر بخشی، پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی، راهکارهایی برای کاهش ناراحتی های عمل ابدومینو، آمادگی برای عمل و آرامش بیشتر بعد از عمل، به شما پیشنهاد می دهد.

باید بدانید که تا مدتی بعد از عمل جراحی شکم، انجام ساده ترین کارهای شخصی هم، می توانند سخت و دردناک باشند، به همین دلیل حتما به نکات ساده اما مفیدی که برایتان آورده ایم توجه کنید.

قبل از جراحی ابدومینو شکم، همه چیز را آماده کنیم

آماده کردن تخت و جای خواب:

شما مدت زمان نسبتا زیادی پس از جراحی بر روی تخت در حال استراحت هستید و در فواصل زمانی مناسب باید کمی در خانه راه بروید. بنابراین بهتر است تخت شما در قسمتی از اتاق قرار داده شود که در موقع نیاز، جابجایی با کمک دیگران، به راحتی قابل انجام باشد. همچنین بالش های خود را به طوری روی تخت قرار دهید که در موقع خواب به صورت نیمه درازکش باشید و وسایل مورد نیاز خود را در جایی قرار دهید که به راحتی قابل دسترسی باشد.

لباس های مناسب بعد از عمل:

حتما برای بعد از عمل ابدومینو، لباس های راحت و گشادی که به راحتی قابل پوشیدن و درآوردن باشد انتخاب کنید. همچنین با توجه به اینکه تا چند روز نمی توانید به حمام بروید، بهتر است لباس های شما نخی و یا از جنس هایی باشد که موجب عرق کردن بیشتر یا حساسیت و آزار پوست بدن نشوند. 

بسته های یخ:

برای کاهش التهاب و دردهای احتمالی، کیسه های یخ و یا آتروپات ها گزینه های خوبی هستند.

وازلین یا ژله نفتی:

با توجه به مدتی که بعد از عمل زیبایی شکم، استحمام شما به تعویق می افتد، برای اینکه پوست بدنتان خشک و حساس نشود، می توانید از وازلین بهداشتی و تمیز استفاده کنید.

سر دوش دستی و صندلی حمام:

چندین روز پس از عمل جراحی تامی تاک، حتی اگر تنها نباشید و کسی برای کمک و پرستاری در کنار شما باشد، باز هم در حمام کردن احتیاط کنید و به خودتان فشار نیاورید. برای مثال در حمام بر روی صندلی مناسب بنشینید و در صورت امکان از دوش دستی استفاده کنید.

همراه یا پرستار:

شما به شخصی احتیاج دارید که بعد از انجام جراحی ابدومینوپلاستی و ترخیص از بیمارستان شما را به خانه برساند. اگر تنها زندگی می کنید، نیاز خواهید داشت که کسی حداقل شب اول را با شما بماند.

"توصیه می کنیم که برای تمام این موارد از پیش برنامه ریزی کنید"

چه کارهایی قبل از عمل ممنوع است؟

بایدها و نباید های عمل جراحی ابدومینوپلاستی دکتر روح اله بخشی

سیگار کشیدن

مصرف دخانیات می تواند خطر عوارض و عفونت های بعد از عمل را افزایش داده و بهبودی را به تاخیر بیندازد! پس اگر به طور کلی قصد ترک سیگار ندارید 😅، حداقل از دو هفته قبل از جراحی تا دو هفته بعد از جراحی، استفاده از انواع نیکوتین، صمغ، پچ و سیگار الکترونیکی را کنار بگذارید.

توجه کنید فقط کاهش مصرف کافی نیست! باید استفاده از همه انواع نیکوتین کاملاً متوقف شود!

رژیم غذایی شدید

قبل از جراحی شکم رژیم شدید غذایی را امتحان نکنید و وعده های غذایی متعادل و کامل بخورید. یک رژیم غذایی سالم به بهبود بهتر و سریع تر شما کمک میکند.

مصرف غذا و نوشیدنی

باید شب قبل از عمل ابدومینوپلاستی، از مصرف غذا و نوشیدنی بعد از نیمه شب خودداری کنید

مصرف دارو

در مورد هر آنچه مصرف می کنید از جمله داروهای تجویز شده، داروهای گیاهی و سایر مکمل ها به پزشک خود اطلاع دهید. جراح ممکن است به شما دستور دهد که مصرف برخی از داروها را قبل و بعد از جراحی متوقف کنید.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

شب اول پس از عمل و برگشتن به خانه:

شما برای انجام این عمل جراحی شکم و پهلو، بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد و ضروری است که شخصی همراه شما باشد که بتواند شما را به خانه برساند. اگر شما به تنهایی زندگی می کنید، پس از ترخیص و بازگشت به منزل، به شخصی احتیاج خواهید داشت که حداقل شب اول پس از جراحی با شما بماند.

طول دوران نقاهت عمل زیبایی شکم:

مدت زمان دوره ی نقاهت شما بعد از عمل Tummy Tuck حدودا بین یک تا شش هفته خواهد بود. که این مدت، بستگی به روش های جراحی، بزرگی عمل جراحی و سایر عوامل دارد.

راه های کم کردن درد بعد از عمل ابدومینو:

در عمل ابدومینوپلاستی مانند سایر عملهای جراحی، داشتن درد و تورم پس از عمل، یک مسئله عادی است که می تواند چندین هفته تا بهبودی کامل ادامه پیدا کند. پزشک متخصص جراحی پلاستیک شما، در صورت لزوم برایتان داروهای ضد درد و مسکن تجویز می کند. یادتان باشد که بی حسی، کبودی و خستگی کلی در این دوران طبیعی است.

"جراح همچنین به شما راهنمایی می کند که چگونه می توانید در حالت نشسته یا دراز کشیده بهترین وضعیت را برای تسکین درد ایجاد کنید"

رسیدگی و پانسمان بخیه ها:

چه عمل ابدومینوپلاستی مینی داشته باشید چه عمل ابدومینوی کامل، ناحیه ای که جراحی شده است، بخیه زده و پانسمان می شود. شما باید ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید و مطابق دستورالعمل هایی که در بیمارستان دریافت کرده اید از زخم خود مراقبت کنید.

گن یا بانداژ بعد از عمل شکم و پهلو:

تا مدت 6 هفته بعد از عمل تامی تاک، برای کمک کردن به پوست در ترمیم صحیح و کاهش تورم/کبودی و پشتیبانی از بافت های ترمیم شده، میتوان از چسب مخصوص شکم یا گن مناسب این کار کمک گرفت. همچنین گن مخصوص عمل شکم، کمک می کند که پوست در ناحیه تحت درمان با شکل جدید خود تطبیق پیدا کند.

استفاده ازپوشک بصورت عمودی در کنار هم از یک پهلوتا یک پهلوی دیگر در زیر گن های مورد استفاده بعد از عمل بعلت فشاری که ایجاد می کند منجر به کاهش شانس سروما بعد از عمل می شود و این عارضه را کم می کند.

"ممکن است جراح شما بعد از جراحی از یک بانداژ (یک نوار محکم و الاستیک) یا گن خاص استفاده کند. در این صورت ، بسیار مهم است که تمام دستورات جراح خود را در مورد مراقبت از باند و پوشیدن گن دنبال کنید"

پماد و ژل بعد از عمل شکم و پهلو:

استفاده از ترکیبات Calcium Channel Blocker بصورت پماد یا ژل دیلتیازم (Diltiazem) ، بهمراه ترکیبات گیاه رزماری (Rosemary) و آرنیکا (Arnica) روی فلپ شکمی و پهلوها در ابدومینوپلاستی (Abdominal flap) باعث کاهش کبودی و خونرسانی بهتر پوست می شود.

بسیاری از افراد برای پوشاندن جای اسکار از راهکارهایی مثل تاتوی بدن و برای کم رنگ کردن آن لیزر استفاده می کنند.

ویزیت بعد از عمل:

بعد از مدت زمانی مشخص (که جراح به شما میگوید) باید با پزشک جراح خود ویزیتی انجام دهید تا مطمئن شوید که زخم به درستی ترمیم شده است.

 

بایدها و نبایدهای جراحی شکم و پهلو ابدومینوپلاستی دکتر روح اله بخشی

چه کارهایی بعد از عمل ممنوع است؟

♦ بهبودی کامل از عمل شکم ممکن است چند هفته طول بکشد، بنابراین برای گرفتن نتیجه بهتر از جراحی ابدومینوپلاستی، شاید لازم باشد یک یا دوهفته از کار مرخصی بگیرید و حداقل برای یک هفته رانندگی نکنید.

♦ در دوران پس از جراحی تامی تاک از برداشتن بار سنگین خودداری کنید.

♦ به طور کلی، برای جلوگیری از فشار آوردن به بخیه ها، باید در این مدت راحت باشید و زانوهای خود را خم نگه دارید.

♦ همانطور که در بالا گفته شد اگر سیگار می کشید ، در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

♦ در این مدت به احتمال زیاد باید از مصرف برخی داروها مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خونریزی می شود خودداری کنید.

♦ وزن ثابتی داشته باشید! اضافه کردن وزن و چاق شدن دوباره، باعث کشیده شدن ناحیه بخیه میشود.

 

"رعایت کلیه بایدها و نبایدها در مورد نحوه مراقبت از ناحیه بخیه در روزهای بعد از عمل بسیار مهم است"

چه زمانی نتیجه عمل معلوم می شود؟

دیدن نتیجه اولیه این جراحی زیبایی حداقل 6 هفته طول می کشد. در طول این مدت استفاده از گن یا بانداژی که جراح پلاستیک شما تجویز کرده است را فراموش نکنید.

معمولاً بعد از 6 هفته می توانید پوشیدن گن عمل ابدومینوپلاستی را متوقف کنید و همچنین ممکن است بتوانید، بیشتر فعالیت های معمول خود انجام دهید.

بهبودی کامل 3-6 ماه طول می کشد. در ابتدا زخم ها، قرمز و برجسته به نظر می رسند و به مرور زمان کمرنگ تر می شوند. به طورکلی مقدار کمرنگ شدن جای بخیه در بدن های مختلف متفاوت است و بستگی به عوامل مختلفی از جمله خوش زخم یا بد زخم بودن بیمار دارد اما با مراقبت های مناسب و استفاده ی درست از کرم ها و پمادهای مخصوص بعد از جراحی شکم، میتوان به بهبود جای خط اسکار (Scar) کمک کرد و آن را به حداقل رساند. اما توجه داشته باشید که معمولا خط اسکار کاملا محو نمیشود.

رژیم و ورزش می تواند به شما در حفظ نتایج کمک کند.

(در تمام این موارد حتما از جراح زیبایی خود مشاوره بگیرید)

 

مشاوره جراحی زیبایی شکم و پهلو ابدومینوپلاستی دکتر بخشی

 

برای آگاهی بیشتر از چگونگی عمل زیبایی شکم و پهلو و عوارض جانبی آن حتما به مقاله "باید ها و نباید های انواع جراحی ابدومینوپلاستی" نگاهی بیندازید و پس از بررسی های کامل و لازم به سراغ این عمل زیبایی بروید.

برای مشورت با دکتر روح اله بخشی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، با ما تماس بگیرید.

 

 

1 نظر

 • سمانه

  درباره چیزایی که باید قبل از عمل شکم و ابدومینوپلاستی رعایت کنیم اصلا نمیدونستم مرسی از مقاله خوب و کاملتون

  • Lea Potter
   مدیر سایت

   سمانه عزیز خوشحالیم که از مقاله عمل شکم استفاده کردی مرسی از نظرتون

ارسال نظر