09120383771 :شماره تماس

EN
FA

ما را دنبال کنید:

باید ها و نباید های جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی

f

 

شاید شما هم در مورد جراحی شکم و برداشتن چربی شکم و پهلوها چیزهایی شنیده و عکس هایی دیده باشید و حتی به فکر انجام این عمل زیبایی افتاده باشید.

مثلا؛ بعد از یک یا چند بارداری، بافت شکمت کشیده، شل یا افتاده شده؟ 

شاید هم؛ کاهش وزن زیاد یا سریع داشتی و ناچاری پوست افتاده ی شکمت رو توی لباس زیر پنهان کنی؟

و حالا به هر دلیلی، شکمت بیش از حد پوست اضافی داره و حتی رژیم غذایی یا ورزش هم جواب نمیده؟

با وجود این مشکلات وقتی در آینه به اندام خودت نگاه می کنی حس خوبی نداری و دلت می خواد یک شکم صاف و تخت و محکم داشته باشی؟

پس این مقاله برای شماست
 

برداشتن پوست اضافی شکم و پهلو ابدومینوپلاستی دکتر بخشی

در این مطلب می خواهیم شما را با روش جراحی ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (tummy tuck) آشنا کنیم.

ابدومینوپلاستی چیست؟

در عمل زیبایی ابدومینوپلاستی، چربی و پوست اضافی را از وسط و پایین شکم برمی دارند و این کار باعث سفت شدن عضلات دیواره شکم و صاف شدن شکم میشود.

عمل ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن اشتباه نگیرید! اگرچه ممکن است جراح شما لیپوساکشن را در حین جراحی ابدومینوپلاستی و به عنوان بخشی از عمل انجام دهد، اما این دو جراحی پلاستیک زیبایی کاملا با هم متفاوت هستند.

این عمل زیبایی شکم یکی از انواع جراحی های زیبایی سنگین است، پس اگر تصمیم به انجام آن گرفتید، قبل از هر اقدامی باید از حقایق آن آگاهی کامل داشته باشید.

انواع جراحی ابدومینوپلاستی شکم و پهلوها

1. ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینو کامل شکم، غالباً برای افرادی انجام می شود که پوست اضافی شکم آنها هم در پوست زیر ناف و هم در بالای ناف قرار دارد. در این عمل، جراح متخصص، یک برش از لگن به لگن در بالای ناحیه ی تناسلی ایجاد میکند (روی خط بیکینی) و سپس یک برش دیگر تا ناف ایجاد میکند تا آن را از پوست اطراف آزاد کند. با این برش ها، پوست از دیواره شکم جدا می شود. بعد از تنظیم مجدد عضلات شکم و از بین بردن چربی و حذف پوست اضافی، سوراخ جدیدی را برای ناف بریده و دوباره آن را در جای خود بخیه میزند. در نهایت پوست باقیمانده را با هم جمع میکند و در جای خود بخیه میزند و روی آن را با پانسمان می پوشاند.

این عمل شکم و پهلو ممکن است بین 2 تا 5 ساعت طول بکشد. در عمل ابدومینو کامل، بیمار باید شب را در بیمارستان بماند.

 2. ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی

ابدومینوپلاستی مینی شکم، غالباً در افرادی که پوست اضافه شکم آنها فقط در زیر ناف قرار دارد انجام می شود. این عمل به روش لاپاراسکوپی "Laparoscopy" یا از روش باز انجام خواهد شد. در این جراحی زیبایی شکم و پهلو، جراح چند برش کوچک ایجاد کرده سپس لاپاراسکوپ را که در انتهای آن ابزار جراحی قرار دارد، وارد بدن می کند. به وسیله دستگاه لاپاراسکوپ، پوست را از دیواره ی شکم زیر ناف جدا کرده و چربی و پوست اضافی را از بین می برد. پس از آن جراح پلاستیک متخصص، پوست باقیمانده را با هم جمع کرده و در جای خود بخیه میزند و روی آن را با پانسمان می پوشاند.

در طی این روش جراح به احتمال زیاد، ناف شما را حرکت نمیدهد. مدت زمان عمل ابدومینو مینی، بسته به مورد شما، ممکن است بین 1 تا 2 ساعت طول بکشد.

 

تفاوت ابدومینوپلاستی کامل و مینی دکتر بخشی

 

در هر دو روش ابدومینوپلاستی (جزئی و کامل) برای جمع آوری و تخلیه خون و مایعات اضافی ممکن است برای مدتی، یک درن جراحی "Drain" در امتداد محل برش، در زیر پوست شما قرار داده شود.

همچنین در صورت نیاز (به خصوص اگر بیهوشی عمومی داشته باشید)، سوند ادراری یا کاتتر ادراری ‏(Catheterبرای سهولت در تخلیه ادرار برای بیمار قرار داده می شود.

" سوند ادراری یا کاتتر ادراری لوله باریک، توخالی و انعطاف‌پذیری است که برای جمع‌آوری ادرار، درون مثانه قرار داده می‌شود"
 

گاهی تصمیم به انجام عمل های ابدومینوپلاستی و جراحی زیبایی سینه با هم گرفته می شود که به این عمل به اصطلاح mommy makeover می گویند.


ابدومینوپلاستی ممنوع!؟

اگر در هر کدام از شرایط زیر به سر میبرید انجام عمل جراحی ابدومینو را فراموش کنید:

   ♦ تصمیم به بارداری دارید؛

در حین جراحی، عضلات عمودی شما سفت شده و بارداری می تواند آن عضلات را از هم جدا کند. پس اگر قصد باردار شدن دارید، "tummy tuck" را به بعد از دوران بارداری موکول کنید.

   ♦ میخواهید وزن قابل توجهی کم کنید؛

از جراحی زیبایی تامی تاک نباید به عنوان گزینه ای برای کاهش وزن استفاده کرد! بهترین گزینه برای کاهش وزن، رژیم غذایی مناسب و ورزش است. اگر با تلاش و صرف زمان و انرژی لازم به نتیجه دلخواه در فرم بدنتان نرسیدید، در مورد عمل جراحی شکم به عنوان آخرین گزینه انتخابی تان با یک جراح پلاستیک خوب مشورت کنید.

   ♦ در صورتی که به بیماریهای مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت، اختلال خونریزی یا نقص ایمنی مبتلا هستید؛

تمام این بیماری ها و اختلالات، خطرات احتمالی عمل جراحی شکم و پهلو را بالا میبرد. (برداشتن یک مقدار پوست اضافی شکم، ارزش به خطر انداختن زندگی آدم رو نداره. داره؟)

   ♦ شاخص توده بدنی بزرگتر از 30 دارید؛

به زبان ساده، اگر دچار اضافه وزن زیاد هستید، اول وزن خود را کاهش دهید، بعد به سراغ این جراحی زیبایی بیایید. ابدومینوپلاستی یک راه حل فوری برای کاهش وزن نیست و این روش معمولاً فقط برای افرادی با شاخص توده بدنی سالم (BMI) توصیه می شود. افزایش وزن و به دنبال آن کاهش وزن می تواند باعث افتادگی دوباره پوست شود.

"به طور کلی عمل زیبایی ابدومینوپلاستی برای زنان و مردانی مناسب است که در کل از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و وزن متعادل و ثابتی دارند"
 

دکتر بخشی خطرات ابدومینوپلاستی جراحی شکم و پهلو

در اتاق عمل چه می گذرد؟

بسته به مقدار پوست و چربی اضافی که میخواهیم از شکم برداریم، و انتظار ما از عمل زیبایی مان، جراح پلاستیک بر اساس تجربه و تخصص خود یکی از انواع ابدومینوپلاستی را انتخاب میکند. هر دو روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند.

عوارض جانبی جراحی شکم و پهلو

در همه انواع جراحی ها اعم از جراحی های درمانی، جراحی های زیبایی و حتی جراحی ترمیمی، بعضی مسائل به عنوان عوارض جانبی عمل جراحی ایجاد می شوند، که به مرور زمان و یا با روش های خاص هر کدام قابل برطرف شدن هستند.

عوارض جانبی مورد انتظار در جراحی ابدومینو: 

 • زخم های قرمز و برجسته و تورم در ناحیه ی بخیه در حدود 6 هفته اول که در نهایت کم رنگ می شوند.
   
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست برای چندین ماه تا چندین سال (در هر بیمار متفاوت است) که به دلیل جابجایی بافت های شکمی ایجاد می شود.
   
 • عوارض بیهوشی معمول در تمام جراحی ها (مانند تهوع، سرگیجه و …) که به مرور از بین می روند.
   
 • دشواری در ایستادن: در هفته های اول بعد از عمل، صاف ایستادن دشوار خواهد بود و ممکن است احساس کنده شدن آن ناحیه از شکم به شما دست بدهد، که این مورد هم به مرور بهبود می یابد.
   
 • درد و کبودی که باز هم با توجه به تفاوت های بدن هر فرد ممکن است کمتر یا زیادتر باشد که به مرور زمان کم شده و تمام می شود.
   
 • اسکار جراحی ابدومینوپلاستی: عمل شکم tummy tuck، اسکاری در امتداد خط بیکینی به همراه دارد که طول آن به میزان پوست اضافی برداشته شده از شکم بستگی دارد. در ابدومینوپلاستی کامل، زخم ایجاد شده طولانی تر از مینی ابدومینوپلاستی است، همچنین برشی نیز در اطراف ناف خواهیم داشت که معمولا شکل مثلثی دارد. البته اسکار اصلی که در امتداد خط بیکینی است در لباس زیر به راحتی پنهان می شود.

 

اسکار جراحی ابدومینوپلاستی دکتر بخشی

عوارض و خطرات احتمالی غیر معمول:

توجه کنید که انتخاب جراح مناسب در این عمل جراحی زیبایی اهمیت زیادی دارد. هرچند به طور کلی نتایج روش جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی، خوب بوده و اکثر افراد از انجام آن راضی هستند، اما مانند هر نوع عمل جراحی دیگری، عمل تامی تاک هم خطرات احتمالی، اگرچه نادر، را به همراه دارد که این عوارض در ابدومینوپلاستی مینی، کم تر از ابدومینوی کامل است:

 • خونریزی بیش از حد
   
 • لخته شدن خون
   
 • عفونت زخم
   
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی (بسیار نادر)
   
 • عوارض قلبی و تنفسی (نادر)
   
 • عدم تقارن شکل شکم
   
 • گرفتگی شکم یا درد
   
 • جای زخم شدید یا تغییر رنگ پوست
   
 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
   
 • تجمع مایعات در زیر پوست (سروما).
  "لوله های تخلیه پس از جراحی می توانند به کاهش خطر مایعات اضافی کمک کنند. همچنین ممکن است پزشک با استفاده از سوزن و سرنگ مایعات را خارج کند"
   

باز هم تاکید می کنیم که این عوارض و مشکلات غیر معمول، برای درصد بسیار کمی از افراد بروز می کند. همچنین در صورتی که پزشک متخصص جراحی پلاستیک شما با تجربه و متبحر باشد و شما هم آماده انجام مراقبت های لازم قبل و بعد از عمل باشید، می توانید این عوارض را به حداقل برسانید.

 

abdominoplasty tummy tuck dr bakhshi

 

در این مقاله شما را با انواع جراحی پلاستیک تامی تاک و نکات مربوط به چگونگی عمل جراحی ابدومینو آشنا کردیم و برایتان از باید ها و نباید های این عمل زیبایی گفتیم. اما اگر می خواهید بدانید که پس از گرفتن تصمیم برای انجام عمل ابدومینوپلاستی به چه مواردی باید توجه کنید حتما مقاله "قبل و بعد از عمل ابدو" را بخوانید. در آنجا برای شما از لباس های مناسب تا گذراندن دوره نقاهت و انجام کارهای شخصی بعد از عمل، توضیح داده ایم. آگاهی در مورد همه نکات لازم، شما را قوی تر و آماده تر می سازد.

 

برای مشورت با دکتر روح اله بخشی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، با ما تماس بگیرید.

 

 

ارسال نظر